Folie Okienne
Amplus

Wyróżnia nas profesjonalizm

Pytanie 1.
Jak działa folia okienna przeciwsłoneczna?
Folia okienna przeciwsłoneczna ma za zadanie ograniczać nadmierną ilość promieniowania słonecznego. Dzięki temu mamy komfort termiczny w pomieszczeniach w których przebywamy a dodatkowo zmniejszamy koszty klimatyzacji.

Pytanie 2.
Czy folie okienne przeciwsłoneczne obniżają jedynie temperaturę wewnątrz pomieszczenia w lecie? Co będzie w zimie?
Folie okienne przeciwsłoneczne działają "przez cały rok".
W lecie folie skutecznie odbijają promienie słoneczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzaniu się pomieszczenia, natomiast w zimie stanowią warstwę izolacyjną i chronią powierzchnię szyby przed utratą ciepła na zewnątrz. Zastosowanie folii okiennej pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku.

Pytanie 3.
Jakie folie okienne przeciwsłoneczne wybrać: wewnętrzne czy zewnętrzne?
Podstawą prawidłowego wyboru jest rodzaj okna.
Na oknach z szybą pojedynczą można montować folie przeciwsłoneczne wewnętrzne. Na nowoczesnych oknach z szybą zespoloną, na oknach dachowych, na oknach z szybą z bezpiecznego szkła oraz na oknach wypełnionych gazem, zaleca się montować folie przeciwsłoneczne zewnętrzne.

Pytanie 4.
Jakie folie okienne mogę bezpiecznie stosować na szyby podwójne (zespolone) ?
Trzeba pamiętać, że na okna z podwójną szybą (szyby zespolone) można zakładać tylko odpowiednie typy folii (najczęściej są to folie zewnętrzne). W przypadkach wątpliwych należy poradzić się sprzedawcy.
Naklejenie nieodpowiedniej folii wewnętrznej na szybę zespoloną może spowodować szok termiczny i w konsekwencji doprowadzić do jej pęknięcia!

Pytanie 5.
Czy mogę otrzymać próbki oferowanych przez Amplus folii?
Tak, oczywiście. Podaj nam w jakim celu chcesz zastosować folie, oraz określ dokładnie rodzaj okien, a następnie skontaktuj sie z nami podając swój adres, a my specjalnie dla Ciebie dobierzemy i wyślemy odpowiednie próbki.
Aby nie przeoczyć ważnej informacji, skorzystaj z listy kontrolnej znajdującej się tutaj.

Pytanie 6.
Czy mogę samodzielne założyć folię?
Założenie folii jest zadaniem dosyć łatwym dla każdego. Przy większych powierzchniach montażu, warto mieć jeszcze jedną osobę do pomocy. Sposób montażu folii jest opisany w wielu ogólnie dostępnych instrukcjach lub na na stronie forum w formie ilustrowanego poradnika.

Pytanie 7.
Czy folia jest już pokryta klejem?
Tak, jedna strona folii pokryta jest klejem. Przed montażem rozdzielamy obie warstwy i stroną pokrytą klejem zakładamy na szybę. Sposób rozwarstwiania folii pokazany jest w następnym punkcie.

Pytanie 8.
Jak w prosty sposób rozwarstwiać folię?
Folia okienna składa się z dwóch warstw; warstwy właściwej i warstwy ochronnej. Rozwarstwienie folii często przysparza trudności. Aby sprawnie rozdzielić warstwy folii należy na rogu kawałka folii z obu stron przykleić taśmę klejącą i za jej pomocą rozdzielić warstwy folii. (Uwaga folię rozwarstwiamy dopiero przed samym montażem.)

Pytanie 9.
Czy można okleić szyby bez demontażu okna?
Tak, można to zrobić na oknach zamontowanych w ścianie budynku.

Pytanie 10.
Czy folię można zdjąć z szyby?
Folię w miarę łatwo można usunąć z szyby pozostawiając okno w stanie nienaruszonym. Klej jest dobrze związany z folią i po jej zdjęciu zostaje na folii. Ewentualne resztki kleju spryskujemy wodą z dodatkiem kilku kropel szamponu, odczekujemy kilka minut jak klej zmięknie i usuwamy je za pomocą skrobaka.

Pytanie 11.
Czym myć okna z założoną folią?
Okna pokryte folią można myć używając zwykłego płynu do mycia okien, za pomocą miękkiej szmatki, miękkiego ręcznika papierowego lub czystej gąbki syntetycznej.
Należy unikać środków do mycia okien zawierających amoniak.

Pytanie 12.
Czy zastosowanie folii okiennej zaszkodzi roślinom domowym?
Nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w wegetacji roślin po założeniu na oknach folii. Opinia ta potwierdzona jest również przez Zakład Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Hodowane tam rośliny dobrze rosną i zakwitają. Sprawdź naszą referencję.

Pytanie 13.
Jak działa folia "lustro weneckie"?
Folia "lustro weneckie" to taka folia lustrzana, która pozwala widzieć przez szybę tylko w jedną stronę, z pomieszczenia mniej do bardziej oświetlonego. Tym sposobem możemy 'widzieć nie będąc widzianym'.

Pytanie 14.
Czy wszystkie folie lustrzane działają jak "lustro weneckie"?
Każda folia metalizowana daje tzw. efekt "lustra weneckiego" Im mniejsza przepuszczalność światła tym efekt jest lepszy, ale nie będzie on nigdy na 100 procent. Jeśli nie chcesz być widzianym zastosuj folię działającą w 100 procentach, czyli R10 lustro weneckie.

Pytanie 15.
Czy folia bezpieczna jest widoczna na szybie?
Folia bezpieczna jest bezbarwna i nie widać, że została założona na szybie.

Pytanie 16.
Czy zastosowanie folii antywłamaniowej zapobiegnie rozbiciu szyby?
Folia ochronna potocznie zwana antywłamaniową jest używana zamiast krat w oknach. Jej zadaniem jest utrzymanie odłamków szkła razem. Szyba, po próbie jej wybicia pozostanie na swoim miejscu uniemożliwiając wtargnięcie do wnętrza pomieszczenia intruzom.

Pytanie 17.
Co to są folie dekoracyjne statyczne?
Folie statyczne, to specjalny typ folii bez kleju, które utrzymują się na szkle na zasadzie elektrostatycznej. Bardzo łatwo je zakładać i zdejmować. Jeśli planujesz częste zmiany wystroju wnętrza, jest to idealny wybór!

Pytanie 18.
Jaką folię zamontować w łazience, aby nie było widać osoby tam się znajdującej?
W tym przypadku najlepsza będzie folia matowa jednobarwna lub we wzory. Ma ona estetyczny wygląd pasujący do większości łazienek

Pytanie 19.
Ile lat gwarancji mają folie okienne?
Na folie okienne montowane na zewnątrz dajemy do 5 lat gwarancji, a na folie wewnętrzne do 10 lat.

Pytanie 20.
Jakie są najistotniejsze parametry folii okiennych przeciwsłonecznych?
Dwa najbardziej istotne parametry folii okiennych przeciwsłonecznych, czyli redukcja promieniowania słonecznego i przepuszczalność światła zostały szczegółowo omówione w sekcji Folia okienna .

Pytanie 21.
Jaka jest różnica pomiędzy parametrem całkowita redukcja promieniowania słonecznego a parametrem redukcja promieniowania IR?
Promieniowanie podczerwone (IR) stanowi część widma promieniowania słonecznego, którego nie widzimy, ale odczuwamy jako ciepło. Parametr redukcja promieniowania IR pokazuje jak efektywnie folia "zatrzymuje" to ciepło. Paramety te zostały dokładnie omówione w sekcji: Folia okienna wewnętrzna.

Pytanie 22.
Jaka jest różnica pomiędzy szybą przeciwsłoneczną a folią przeciwsłoneczną?
Okno z szybą przeciwsłoneczną absorbuje ciepło a folia przeciwsłoneczna część tego ciepła odbija zanim dotrze ono do szyby. Dlatego nawet przy podobnych parametrach redukcji promieniowania słonecznego skuteczniej działa okno z zamontowaną folią przeciwsłoneczną. Dokładne wyjaśnienie wraz z prostym doświadczeniem zaprezentowane jest w części naszego serwisu: Folia okienna zewnętrzna.

Pytanie 23.
Czy po montażu folii okiennej w pomieszczeniu będzie wystarczająco jasno?

  • Ilość światła wchodzącego do pomieszczenia zależy od kilku głównych czynników:
  • powierzchni okna - nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi
  • położenia okna - okno położone wyżej przepuszcza więcej światła niż okno położone niżej.
  • głębokości osadzenia okna w murze
  • miejsce zamontowania - okna zamontowane na dwóch różnych ścianach przepuszczą więcej światła niż te same okna na jednej ścianie.
  • przepuszczalności światła - ilość światła, które zostanie przepuszczone przez szybę z naklejoną folią, do ilości światła docierającego do okna
  • Przepuszczalność światła to tylko jeden z wielu parametrów, od których zależy jasność w pomieszczeniu.


W/g polskiej normy powierzchnia okna powinna wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. >W ogromniej części nowoczesnych budynków wartość ta jest dużo większa.

Folia okienna nie jest w stanie przyciemnić pomieszczenia, które ma znacznie większą powierzchnię szyb niż wartość minimalna. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Przepuszczalność światła po montażu folii okiennej.