Folie Okienne
Amplus

Wyróżnia nas profesjonalizm

SPECJALNA FOLIA PRZECIWSŁONECZNA NA POLIWĘGLAN

redukcja nadmiernego ciepła słonecznego do 80%

W obiektach w których świetliki dachowe, wykonane są z płyt z poliwęglanu komorowego, podczas słonecznych dni temperatura wewnątrz pomieszczeń gwałtownie wzrasta. Spowodowane jest to specyficzną budową poliwęglanu komorowego , którego użyto przy konstrukcji świetlika dachowego. Zimą tą cechę poliwęglanu komorowego, można potraktować jako zaletę. Natomiast latem i wiosną zaleta staje się uciążliwą wadą.

Firma AMPLUS zajmuje się profesjonalnym, doradztwem w zakresie oceny możliwości zredukowania nadmiernej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Wykonujemy również usługi montażu folii przeciwsłonecznej

Na zdjęciach pokazano stopień przepuszczalności światła.

W przypadku gdy poliwęglan pokryty folią przeciwsłoneczną oparty jest o ścianę ( brak źródła światła z tyłu poliwęglanu ) widoczne jest wyraźne przyciemnienie.

W przypadku gdy poliwęglan pokryty folią przeciwsłoneczną jest w oknie ( warunki porównywalne ze świetlikiem dachowym ) praktycznie nie widać żadnego efektu przyciemnienia.

Pomimo, że poliwęglan pokryty folią przeciwsłoneczną zmniejsza przepuszczalność światła, to praktycznie dla oka ludzkiego jest to bardzo mało widoczne. Dlatego pokrycie świetlików dachowych folią przeciwsłoneczną nadal w pełni pozwoli korzystać ze światła słonecznego. Jedynie w bardzo pochmurne dni może wystąpić pogorszenie komfortu naturalnego oświetlenia.

Przykład obniżenia temperatury w dużej hali posiadającej świetliki

Jest to rzut hali handlowej posiadającej pięć dużych świetlików z poliwęglanu oraz dodatkowo zadaszenie nad fontanną również wykonane z poliwęglanu. Już przy pierwszych mocniejszych promieniach słonecznych, temperatura wewnątrz pomieszczenia nadmiernie wzrastała. Administrator hali targowej rozważał możliwość schłodzenia temperatury za pomocą klimatyzacji. Folie przeciwłoneczne były dla niego pewnym nowum z którym ani on ani nikt z jego znajomych nie miał doświadczeń. Niemniej montaż folii przeciwłonecznych posiada pewne niezaprzeczalne zalety w porównaniu do montażu urządzeń klimatyzacyjnych. Inwestycja montażu folii przeciwsłonecznych jest jednorazowa i pozwala uniknąć kosztów w przyszłości. (porównując, klimatyzacja pociąga za sobą koszty energii elektrycznej oraz koszty czyszczenia i dezynfekcji kanałów klimatyzacyjnych, nie wspominając już o szkodliwym działaniu czynnika chłodzącego).

Aby w pełni zademonstrować skuteczność folii przeciwsłonecznej, we współpracy z adminstratorem hali targowej, dokonaliśmy badania skuteczności działania folii przeciwsłonecznej z natury. Na jednym ze świetlików założono około 200 metrów kwadratowych folii przeciwłonecznyej. Już organoleptycznie czuć było wyraźną różnicę temperatur pomiędzy pomieszczeniami nad którymi położono folie przeciwsłoneczną, w stosunku do pomieszczeń bez folii przeciwsłonecznej. Niemniej dokonaliśmy pomiaru natężenia promieniowania słonecznego. W pomieszczeniach gdzie zamontowano na świetlikach folię przeciwsłoneczna redukcja ciepła wynosiła średnio około 80%. Dodatkowo zainstalowaliśmy rejestratory temperatur. Rejestrator nr.1 w pomieszczeniu którego świetlik posiadał folię przeciwsłoneczną, rejestrator nr.2 w pomieszczeniu którego świetlik nie posiadał folii przeciwsłonecznej i rejestrator nr.3 na zewnątrz.

Na podstawie odczytu komputerowego z trzech rozmieszczonych w różnych miejscach rejestratorów temperatury precyzyjnie wynikało że temperatura w pomieszczeniu nad którym na świetliku zamontowano folie przeciwsłoneczną zdecydowanie wolniej wzrastała od promieni słonecznych niż w pomieszczeniu nad którym świetlik był bez folii przeciwsłonecznej. Poza tym w pomieszczeniu zabezpieczonym przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym folią przeciwsłoneczną, temperatura w ciagu dnia była średnio o około 8 stopni Celcjusza niższa.

Wykres temperatur obrazuje, jak skutecznie można zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury, wewnątrz pomieszczeń od promieni słonecznych, dzięki zastosowaniu przeciwsłonecznej folii okiennej.

Świetlik bez folii

Świetlik pokryty folią przeciwsłoneczną

Zalety folii przeciwsłonecznej na poliwęglan:

  • lustrzana
  • posiada mikropory przez które przechodzi gaz wydzielający sie z poliwęglanu
  • rozszerzalność zbliżona do poliwęglanu
  • bardzo dobra redukcja promieni słonecznych
  • stosowana na świetliki, włazy dachowe, ogrody zimowe, dachy z poliwęglanu